Tohum Temizleme ve Kabuk Ayırma

Yağlı tohumların içerisinde bulunan bazı yabancı maddeler işletme içerisinde bulunan ekipmanlara zarar vereceği ve son ürün kalitesini etkileyeceği için işleme öncesi magnetten ve çöp eleklerinden geçirilerek içerisinde bulunan yabancı maddeler alınır. ÖZMODERN MAKİNE  olarak 50-1000 ton/gün kapasitelere kadar imalatını yaptığımız çöp elekleriyle hamyağ fabrikalarının ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Günümüzde gelişen yem teknolojisinde , yüksek verimli süt yemleri üretiminde muadili olan hammaddelere nazaran daha ekonomik olan yüksek proteinli ( % 36 ) ayçiçek küspesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu küspenin elde edilmesi için bitkisel yağ tesislerinde kabuk ayırma prosesine gerek vardır.

KABUK AYIRMA TESİSİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  • Kabuk ayırma sistemlerinin bir diğer avantajı ise güncel emtia fiyatlarına göre yönlendirmek ve ürün çeşitliliğini arttırarak müşteri portföyünü genişletmektir.

 

  • Kabuk ayırarak çalışan bir ham yağ tesisinde çıkan ham yağ son derece kalitelidir.

 

  • Ayçiçeği kabuğunda bulunan renk pigmentleri, waks benzeri mumsu ve zamksı maddeler ekstraksiyon aşamasında hegzanda çözünerek yağın bünyesine geçmektedir. Bu da hamyağ ticaretinde ve rafine yağ imalatında kaliteyi ve maliyeti etkileyen en önemli kriterlerdir. Kabuk ayırma işleminde kabuğun büyük bir çoğunluğu ayrıldığı için söz konusu olumsuz kalite etkenlerinin bir çoğu etkisizleştirilir.

 

  • Ham yağ tesislerinde, ham yağ preslerinin helezonik sıkma vidaları, kabuğun aşındırıcı selülozik yapısından dolayı helozonun yapısını bozmakta ve ömrünü kısaltmaktadır. Kabuk ayırma prosesi ile bu olumsuz etki bertaraf edilmekte ve maliyetlere olumlu bir etki yapmaktadır.

 

  • Kabuk ayırma işlemi yapılan tesislerde pres yağı ve ekstraksiyon yağı bir birine yakın kalitede çıkmaktadır ki buda pres yağını ve ekstraksiyon yağını 1:1 karıştırarak kullanmayı sağlar.

 

  • Ayrılan kabuk bünyesinde bir miktar yağ bulundurduğu için kaliteli bir yakıttır. Yaklaşık 4000-5000 kcal/kg enerji içerir. Kabuk yakan kazanlarda verimlilik fazladır. Yakma işleminden sonra herhangi bir cüruf vb. atık çıkmamaktadır. Sadece beyaz bir kül çıkmaktadır ve bu da işletme açısından atık depolama için son derece önemlidir. Ayrıca ortaya çıkan küller potasyum bakımından zengin olduğu için gübre olarak da kullanılabilir.

 

  • ÖZMODERN MAKİNE tüm bu avantajları ve gelişmekte olan bitkisel yağ teknolojisindeki yenilikleri de göz önünde bulundurarak bünyemizde bulunan tecrübeli teknik personelimizle müşterilerimizin talep ettiği kapasitede yurt içi ve yurt dışında pek çok tesis kurmuş ve devreye almıştır.

Kurduğumuz Tesisler

TEKLİF ALIN

Biz Profesyoneliz

Mühendislik

Biz güveniliriz

Ekip Çalışanlar

Biz Uzmanız

Tasarım